
Symposium Threads of Innovation – Ochtendprogramma
Hoe verandert de manier waarop we ontwerpen en maken? Welke rol spelen nieuwe materialen, technologieën en productiemethoden in de toekomst van textiel? En hoe blijven vakmanschap, verbeelding en de menselijke hand richting geven aan innovatie?
Textiel bevindt zich op een belangrijk kantelpunt. Nieuwe materialen, digitale technologieën en innovatieve productiemethoden openen nieuwe mogelijkheden, terwijl de waarde van tactiliteit, ambacht en materiaalkennis opnieuw wordt ontdekt.
Tijdens Threads of Innovation – Then. Now. Next. brengt het TextielMuseum | TextielLab een internationaal netwerk samen van makers, ontwerpers, kunstenaars, architecten, onderzoekers, industriepartners en culturele instellingen. Het symposium onderzoekt de ontwikkeling van textiel als discipline en kijkt vooruit naar de mogelijkheden van morgen.
Het ochtendprogramma vormt het inhoudelijke hart van het symposium. Vijf toonaangevende keynote sprekers uit de wereld van kunst, design, architectuur, industrie, curatie en toekomstonderzoek delen hun visie op de ontwikkelingen die het textielveld hebben gevormd, vandaag in beweging brengen en richting geven aan de toekomst.
Onder leiding van moderator Maaike Muis ontstaat een internationaal gesprek over de krachten achter textielinnovatie. Vanuit verschillende perspectieven onderzoeken de sprekers hoe materiaal, technologie en menselijke creativiteit elkaar beïnvloeden — en hoe nieuwe ideeën ontstaan wanneer verschillende disciplines samenkomen.
De keynote sessies bieden een breed perspectief op textiel: van de culturele en maatschappelijke betekenis van materialen tot nieuwe manieren van ontwerpen, produceren en samenwerken.
Maaike Muis
Moderator
Maaike Muis is moderator, podcastmaker en trainer met ruim twintig jaar ervaring binnen de culturele en creatieve sector. Zij begeleidt congressen, festivals en publieke gesprekken en werkt onder andere samen met het Fonds Podiumkunsten, Holland Festival, Oerol en Culture Action Europe.
Met haar inhoudelijke kennis, nieuwsgierigheid en warme stijl verbindt Maaike sprekers, ideeën en publiek. Tijdens Threads of Innovation 2026 begeleidt zij het gesprek tussen de verschillende keynote sprekers en zorgt zij voor samenhang tussen de uiteenlopende perspectieven op de toekomst van textiel.
Otobong Nkanga
Visual Artist
Otobong Nkanga is een internationaal gerenommeerd beeldend kunstenaar. Haar multidisciplinaire praktijk onderzoekt de relatie tussen materialen, landschap, arbeid, ecologie en menselijke ervaringen.
In haar werk gebruikt zij onder meer textiel als drager van verhalen, herinneringen en verbindingen tussen mens, omgeving en geschiedenis. Vanuit een diepgaande interesse in materiaal en de betekenis daarvan onderzoekt Nkanga hoe grondstoffen, objecten en landschappen verbonden zijn met bredere sociale, politieke en ecologische vraagstukken.
Amanda Pinatih
Conservator Design & Hedendaagse Kunst – Stedelijk Museum Amsterdam
Amanda Pinatih is conservator Design & Hedendaagse Kunst bij het Stedelijk Museum Amsterdam. Vanuit haar curatoriële praktijk onderzoekt zij de rol van design en materiële cultuur binnen maatschappelijke en culturele ontwikkelingen.
Haar werk richt zich op de betekenis van materialen, maakprocessen en ontwerppraktijken binnen kunst en design. Zij onderzoekt hoe objecten verhalen vertellen en hoe ontwerp kan bijdragen aan nieuwe perspectieven op de wereld om ons heen.
Jessica Hemmings
Auteur en Professor of Craft
Jessica Hemmings is een Britse academicus, auteur en internationaal expert op het gebied van textiel en craft. Zij is Professor of Craft aan HDK-Valand, University of Gothenburg, Professor II aan de Oslo School of Architecture & Design en Visiting Professor aan de Moholy-Nagy University of Art & Design in Boedapest.
Haar onderzoek richt zich op de culturele, sociale en politieke dimensies van textiel en ambacht. Zij onderzoekt hoe textiel kennis draagt, verhalen vertelt en verbonden is met bredere maatschappelijke ontwikkelingen.
Crystal Tang
Associate Director & Senior Architect – UNS
Crystal Tang is Associate Director en Senior Architect bij UNS, een internationaal architectenbureau dat werkt op het snijvlak van architectuur, stedenbouw en design.
Vanuit haar praktijk onderzoekt zij hoe materiaalinnovatie, technologie en ruimtelijke kwaliteit elkaar kunnen versterken. Haar werk verkent nieuwe manieren waarop ontwerp, materiaal en omgeving samenkomen om toekomstige ruimtes en ervaringen vorm te geven.
Lidewij Edelkoort
Trendforecaster en oprichter Trend Union
Lidewij Edelkoort is een van de meest invloedrijke trendforecasters ter wereld en oprichter van Trend Union. Zij onderzoekt maatschappelijke, culturele en economische ontwikkelingen en vertaalt deze naar inzichten voor design, mode, materialen en consumentengedrag.
Met haar brede blik op veranderende waarden en behoeften biedt zij perspectief op de toekomst van creativiteit, materialen en de manier waarop we leven en maken.
Online deelname
Kun je niet fysiek aanwezig zijn in het TextielMuseum | TextielLab? Het keynoteprogramma is ook online toegankelijk.
Met een online ticket volg je de ochtend live via WebinarGeek. Je kunt de keynote lezingen rechtstreeks bekijken en krijgt daarnaast toegang tot de opnames, zodat je het programma op een later moment kunt terugkijken wanneer het jou uitkomt.
Online deelname maakt het mogelijk om onderdeel te zijn van het internationale gesprek over de toekomst van textiel, waar je ook bent. Zo worden de inzichten, ideeën en perspectieven van Threads of Innovation toegankelijk voor een wereldwijd publiek.
Threads of Innovation – Then. Now. Next.